Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, czyli tzw. Projekt „Ciąża+” to kolejny pomysł Ministerstwa Zdrowia. W związku z nim na liście leków refundowanych, która pojawiła się na stronach resortu zdrowia na początku września 2020 roku, po raz pierwszy znalazły się także leki dla ciężarnych. Mowa o 114 preparatach – tych, które najczęściej przepisywane były do tej pory przez lekarzy. Wyjaśniam, o jakie leki chodzi.
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia znalazło się 114 leków. Jak dodaje jednak resort, ta liczba będzie się zmieniać, ponieważ lista będzie uzupełniana o kolejne pozycje.
Kto może wystawić receptę na darmowe leki? Lekarz bądź położna, którzy posiadają kontrakt z NFZ. Receptę może przepisać również inny specjalista, jednak tylko jeśli otrzyma od ciężarnej zaświadczenie potwierdzające ciążę. Leki refundowane oznaczone są jako „leki C”.
Komu przysługują bezpłatne leki? Każdej kobiecie, u której stwierdzono ciążę – aż do 15 dni po planowanym terminie porodu. Ale uwaga – ciąża musi być stwierdzona przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii (lub w trakcie tej specjalizacji), położną POZ bądź położną z poradni położniczo-ginekologicznej.
Jakie leki są bezpłatne dla ciężarnych?
Projekt „Ciąża+” zawiera listę 114 leków bezpłatnych dla kobiet w ciąży. Tak naprawdę jednak chodzi tutaj jedynie o 7 substancji czynnych, które znajdują się w różnych preparatach. O jakich substancjach czynnych mowa?
- dalteparyna (roztwór do wstrzykiwań o nazwie Fragmin)
To substancja znajdująca się w lekach przeciwzakrzepowych, przeznaczona do podawania pozajelitowego. Fragmin stosuje się w leczeniu ostrej zakrzepicy żył głębokich, w profilaktyce przeciwzakrzepowej w okresie okołooperacyjnym czy w celu zapobiegania krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym, np. podczas hemodializy.
- nadroparyna (Fraxodi, Fraxiparine)
Nadroparyna to substancja czynna, która występuje w lekach przeciwzakrzepowych przeznaczonych do podawania pozajelitowego. Zaliczana jest do tzw. heparyn drobnocząsteczkowych. Substancję znajdziemy w roztworach do wstrzykiwań tj. Fraxiparine czy Fraxodi.
- enoksaparyna (Clexane, Neoparin, Neoparin Forte, Losmina)
To kolejna substancja znajdująca się w lekach przeciwzakrzepowych, przeznaczona do podawania pozajelitowego. Znajdziemy ją w roztworach do wstrzykiwań, np. Clexane, Clexane Forte, Losmina, Neoparin czy Neoparin Forte. Enoksaparynę stosuje się w celu zapobiegania żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów chirurgicznych.
- insulina (Mixtard, Polhumin, Actrapid Penfill, Insuman Rapid, NovoRapid Penfill, NovoMix, Fiasp, Ryzodeg, Lantus, Abasaglar, Toujeo, Gensulin N, Liprolog)
Insulina jako substancja czynna jest lekiem przeciwcukrzycowym, który zmniejsza stężenie glukozy we krwi. To insulina ludzka, tzw. krótko działająca. Stosuje się ją w leczeniu cukrzycy, także u kobiet w ciąży.
- lewotyroksyna (Euthyrox N, Letrox)
Lewotyroksyna to pozyskiwany poprzez syntezę odpowiednik tyroksyny, jednego z hormonów tarczycy. To substancja czynna wielu leków stosowanych w leczeniu chorób tarczycy, m.in. Eutrhyroxu N czy Letroxu o różnych dawkach.
- metoprolol (Metocard, Metoprolol VP)
Substancja czynna Metroprolol występuje w preparatach stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy zaburzeń rytmu serca. To leki z grupy beta-blokerów.
- progesteron (Luteina)
Progesteron, jako substancja czynna, to syntetycznie otrzymywany naturalny hormon ciałka żółtego. Działa pobudzająco, przygotowując piersi do laktacji. Luteinę stosuje się u pacjentek zmagających się z niskim poziomem progesteronu. Jest to bowiem hormon niezbędny do utrzymania ciąży.
Jakie preparaty nie znalazły się na liście leków refundowanych dla kobiet w ciąży?
Na liście leków refundowanych dla kobiet w ciąży stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia nie znalazły się witaminy czy suplementy diety. Specjaliści chcieli bowiem, by darmowe były tylko te leki, które kobiety stosowały jeszcze przed ciążą. Chodzi tutaj m.in. o leki obniżające ciśnienie, na cukrzycę czy na problemy z pracą tarczycy.
Za suplementy diety czy witaminy, takie jak witamina D czy kwas foliowy, kobiety w ciąży będą więc musiały zapłacić całą kwotę.