Jedząc lody czy pijąc ciepłą herbatę, czujesz ostry i krótki ból zębów? To może być nadwrażliwość zębów, czyli nadmierna reakcja na różnego rodzaju czynniki, najczęściej właśnie na zimno i ciepło. Jakie są przyczyny pojawienia się bólu? I czy możemy zrobić coś, by nie cierpieć z powodu wrażliwości zębów?
Nadwrażliwość zębów – czym jest?
Nadwrażliwość zębów to dolegliwość objawiająca się ostrym bólem zębów podczas spożywania niektórych posiłków. Przyczyną bólu jest odsłonięta zębina i jej reakcja na zmienną temperaturę bądź dotyk (szczoteczką bądź twardszym przedmiotem). Ostry i krótki ból może pojawić się również po kontakcie zębiny z kwaśnym napojem bądź pokarmem. Na nadwrażliwość cierpi wiele osób, w każdym wieku.
Zębina – czyli co?
Zębina to otaczająca miazgę zęba tkanka, która znajduje się pomiędzy szkliwem a cementem korzeniowym. To właśnie jej odsłonięcie powoduje nadwrażliwość. A co wpływa na zębinę? Kwasy obecne w jamie ustnej, które pochodzą np. z soków owocowych, napojów gazowanych czy wina. Inny rodzaj kwasów (tzw. wewnętrzne) pojawiają się, gdy osoba cierpi na refluks bądź często wymiotuje, np. w przypadku bulimii.
Rozrost płytki nazębnej a nadwrażliwość zębów
Jednak nie tylko kwasy wpływają na zębinę i szkliwo. Kolejnym czynnikiem jest płytka nazębna, która powstaje, gdy osoba nie stosuje się do zaleceń stomatologicznych. Brak regularności w szczotkowaniu zębów czy niekorzystanie z odpowiednich past i płynów do jamy ustnej powoduje bowiem nagromadzenie się bakterii. Wraz z kwasami silnie oddziałują na szkliwo, niszcząc je.
Efekt? Utrata szkliwa, co w konsekwencji sprawia, że niedokładnie myjemy wszystkie zęby, bojąc się o wrażliwsze miejsca. Tak doprowadzamy nie tylko do rozrostu płytki nazębnej, ale też do rozwijania się do cięższych chorób, np. zapalenia przyzębia.
Nadwrażliwość zębów – u kogo występuje?
Nadwrażliwość zębów występuje u 10-20 proc. populacji i pojawia się u osób w każdym wieku. Statystyki wskazują jednak, że w grupie największego ryzyka są osoby między 30. a 39. rokiem życia. Na nadwrażliwość zębów skarżą się też kobiety (szczególnie w ciąży), osoby zestresowane, pracujące w szkodliwych warunkach czy takie, które właśnie wychodzą z ciężkiej choroby.
Które zęby najczęściej są nadwrażliwe? Kły, pierwsze zęby przedtrzonowe i siekacze. Najczęściej odsłonięta zębina ukazuje się w okolicy dziąseł, na tzw. stronie przedsionkowej. U niektórych osób (najczęściej dotyczy to mężczyzn) nadwrażliwość zębów związana jest też ze starciem zębów. To dlatego bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, często łączy się z nadwrażliwością.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Leczenie nadwrażliwości zębów polega na zniwelowaniu bólu związanego z reakcją na zimne bądź ciepłe jedzenie. Stomatolodzy zwykle na początek leczenia zalecają używanie pasty przeznaczonej dla osób z nadwrażliwością zębów, które bez problemu można kupić w aptekach, także tych internetowych.
Lekarz po zdiagnozowaniu nadwrażliwości zębów zaleca także płukanie zębów płynem specjalistycznym oraz zmianę codziennych nawyków żywnościowych. Pacjenci z nadwrażliwością nie powinni spożywać kwaśnych napojów i potraw. Muszą też na zawsze pożegnać się z colą czy innymi napojami gazowanymi. Ważne jest także prawidłowe czyszczenie zębów. Szczoteczka powinna być odpowiednio miękka, by jeszcze bardziej nie podrażniać dziąseł i zębów.
Jeżeli wszystkie wcześniej wymienione sposoby nie pomogą, dentysta może podjąć się zastosowania produktów do tzw. profesjonalnego zniesienia nadwrażliwości. Mowa tutaj o środkach, które zmniejszają reakcje nerwów bądź zamykają zębinę. W niektórych przypadkach dentysta może zastosować też wypełnienie ubytków kompozytem.