Krwawienie w trakcie mycia zębów, swędzenie w jamie ustnej, nieświeży oddech, nieprzyjemny posmak w ustach – jeśli masz te objawy, być może właśnie zmagasz się z zapaleniem dziąseł. To najczęstsza postać chorób przyzębia. Co robić, by twoja jama ustna była w dobrym stanie? I czy zapalenie dziąseł to to samo co parodontoza?

Zapalenie dziąseł a parodontoza – czy to to samo?

Chociaż wiele osób uważa, że parodontoza i zapalenie dziąseł to ta sama choroba, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Zapalenie dziąseł obejmuje wyłącznie tkanki dziąseł, a po wdrożeniu odpowiedniego leczenia pacjent może wrócić do dbania o jamę ustną w normalnym trybie.

Parodontoza, czyli choroba przyzębia, dotyka głębszych struktur w jamie ustnej. Ta, nieleczona, może nieodwracalnie naruszyć tkanki kostne w jamie ustnej.

Parodontoza

Parodontoza, inaczej nazywana też paradontozą, przyzębicą bądź zapaleniem przyzębia, jest chorobą infekcyjną tkanek przyzębia, która w skrajnych przypadkach prowadzi do ruszania i wypadania zębów. Zapalenie przyzębia możemy podzielić na cztery rodzaje: typowe, gwałtownie postępujące, młodzieńcze oraz przedpokwitaniowe.

Według statystyk, na parodontozę cierpi niemal 70 proc. osób. Objawy parodontozy często są jednak bagatelizowane, a pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują. To duży błąd. Brak regularnej kontroli stanu swoich zębów może skończyć się utratą zębów.

Warto też wiedzieć, że parodontoza to choroba, którą trzeba leczyć stale.

Przyczyny parodontozy

Przyczynami parodontozy są:

  • genetyka – w grupie zwiększonego ryzyka są osoby, których bliscy również chorują na parodontozę,
  • zakłócona praca układu immunologicznego,
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadząca do stanów zapalnych.

Leczenie parodontozy

Leczenie parodontozy zależy od jej rodzaju oraz od stopnia zaawansowania. Gdy zapalenie przyzębia jest nasilone, lekarze – stomatolodzy periodontolodzy - często decydują się na leczenie chirurgiczne. Jeśli jednak parodontoza została wcześnie zdiagnozowana, wówczas wystarczy regularnie usuwać kamień nazębny i tzw. czyścić kieszonki dziąsłowe. Periodontolog może też zalecić np. zabieg odklejania złogów nazębnych.

Gdy parodontoza rozwija się pomimo to, kolejnym krokiem jest wizyta u chirurga. Leczenie zaawansowanego zapalenia przyzębia polega na chirurgicznym usuwaniu tkanek chorych i na tworzeniu zdrowych.

Leczenie zapalenia przyzębia w domu

Zła wiadomość dla osób, które chciały uniknąć wizyty u dentysty. Paradontozy nie wolno leczyć w domu! Oprócz stosowania past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej dedykowanych osobom z zapaleniem przyzębia sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić.

Na bóle dziąseł pomoże miejscowo płukanie jamy ustnej np. naparem z kory dębu czy rumianku.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to częsta dolegliwość występująca, gdy płytka nazębna (nazywana też naturalnym biofilmem) gromadzi się na zębach w zbyt dużej ilości i wytwarza toksyny podrażniające miejsca wokół zębów.

Zapalenie dziąseł najczęściej objawia się zaczerwienieniem, krwawieniem dziąseł, bólem czy swędzeniem. W tym wypadku również należy udać się do stomatologa na wizytę, który sprawdzi przyczynę pojawiającego się schorzenia i zaproponuje leczenie.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęstszymi przyczynami zapalenia dziąseł są:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • urazy mechaniczne (np. zbyt silne szczotkowanie zębów),
  • palenie papierosów,
  • stosowanie niektórych leków,
  • genetyka.

Leczenie zapalenia dziąseł

Najczęściej w takim wypadku lekarz zaleca zdjęcie kamienia nazębnego oraz zmianę pasty i szczoteczki do zębów na bardziej miękką, która nie będzie dodatkowo podrażniała miejsc wokół zębów.

Nieprzyjemne objawy zapalenia dziąseł możemy także niwelować poprzez płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami. Polecane są np. te z dziurawca i szałwii, które nie tylko przyniosą ulgę, ale także zadziałają ściągająco i antybakteryjnie.

W leczeniu zapalenia dziąseł bardzo ważny jest czas i dobranie leczenia. To schorzenie lubi bowiem wracać. Jeśli pojawia się zbyt często, u pacjenta mogą pojawić się początki parodontozy.