Dziurawiec, zwany też zielem świętojańskim i zielem Świętego Jana, to jedna z najbardziej znanych nam roślin leczniczych. Już starożytni Grecy wierzyli w jego prozdrowotne właściwości! Gdzie w Polsce rośnie dziurawiec? Jakie ma właściwości i zastosowanie? Wyjaśniam.
Dziurawiec – co warto o nim wiedzieć?
Dziurawiec to wieloletnia roślina rosnąca niemal w całej Polsce. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty dziurawca są żółte, o pięciu płatkach.
Ziele (cały kwitnący pęd) zbieramy w okresie kwitnienia, a następnie suszymy w przewiewnym, ciemnym miejscu. Mogą być rozłożone albo związane w pęczek i zawieszone.
Dziurawiec zwyczajny - właściwości
Dziurawiec swoją popularność zawdzięcza aktywnym substancjom. Mowa tutaj o rutynie i kwercetynie, które wzmacniają naczynia krwionośne, hyperycynie wykazującej właściwości antyoksydacyjne oraz o moczopędnym hyperozydzie. To właśnie dzięki tej substancji dziurawiec wzmaga wydalanie moczu nawet o 15 proc.!
Dziurawiec to też źródło olejków eterycznych, garbników, pektyn, składników mineralnych oraz witamin: A oraz C.
Dziurawiec właściwości – zastosowanie
W czym pomoże dziurawiec?
- dziurawiec na rany i oparzenia
Ziele świętojańskie to też świetne rozwiązanie na trudno gojące się rany oraz oparzenia. Dzięki swoim aktywnym substancjom działa ściągająco i regenerująco. Łagodny napar (pół łyżki ziela zalej wrzątkiem, a następnie poczekaj aż wystygnie) stosuj do przemywania ran, oparzeń, ale też wrzodów czy ropni.
Mam dobrą wiadomość dla osób zmagających się z trądzikiem – regularne przemywanie twarzy zimnym naparem z dziurawca niweluje problemy skórne.
- dziurawiec na choroby żołądka i dróg żółciowych
Dziurawiec zwyczajny warto stosować na stany zapalne żołądka i pęcherzyka żółciowego. Napar pomoże też przy problemach z wątrobą czy w pierwszych symptomach kamicy żółciowej. Dzięki działaniu rozkurczowemu, po dziurawiec sięgajmy w przypadku biegunki, bólu brzucha czy w przypadku wzdęć i gazów.
Jak przygotować napar z dziurawca? Łyżkę ziela wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem i pozostaw do zaparzenia na kwadrans. Taki napar pij 2-3 razy dziennie po jedzeniu (jeżeli ma zadziałać jako środek rozkurczowy) albo przed jedzeniem (gdy ma wzmóc wydzielanie soków trawiennych).
- dziurawiec na stres
Dziurawiec działa silnie uspokajająco. Właśnie dlatego specjaliści zalecają go w leczeniu stanów wyczerpania, niepokoju czy silnego stresu. Napar i preparaty z dziurawcem mogą z powodzeniem być stosowane także przez dzieci, np. w przypadku moczenia nocnego.
Dlaczego dziurawiec uspokaja? Wszystko dzięki zawartości hyperycyny, która hamuje m.in. rozkład serotoniny. Niektórzy lekarze uważają nawet, że wyciąg z dziurawca ma podobną skuteczność do preparatów antydepresyjnych, które możemy kupić w aptece.
Dziurawiec a promienie słoneczne
Korzystając z zalet dziurawca należy jednak pamiętać, że zawarta w roślinie hiperycyna zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. W związku z tym przy stosowaniu preparatów z tym zielem w składzie bądź regularnie pijąc napar z dziurawca nie należy przebywać na słońcu. Może się to bowiem skończyć bolesnym poparzeniem.
Dziurawiec a inne leki
Dziurawiec wchodzi także w interakcje z innymi lekami, m.in. z preparatami stosowanymi w leczeniu nowotworów czy wirusa HIV. Uważać powinny także kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną.
Najczęściej kupowane produkty z dziurawcem: