Jakie funkcje w organizmie pełni wątroba? Co może ją uszkodzić? Co może przyczyniać się do bólu wątroby? Dowiedz się, jakie są sposoby na złagodzenie dolegliwości związanych z tym narządem.
Zwykle pojawia się po prawej stronie, pod żebrami. Może mieć różne nasilenie i czasem naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Ból wątroby, a właściwie ból związany ze stanem zapalnym torebki wątrobowej, czyli otaczającej wątrobę błony (sama wątroba nie jest unerwiona, więc nie może boleć), powinien być dla nas sygnałem alarmowym, że z tym narządem dzieje się coś niedobrego. Dlaczego? Ten narząd ma nieprawdopodobne zdolności do regeneracji i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów choroby. Gdy więc pojawi się ból, zwłaszcza ten ostry, przewlekły, lepiej udać się do lekarza.
Gdzie leży wątroba i jak jest zbudowana?
Wątroba to jeden z większych organów w organizmie człowieka (stanowi jakieś 5% masy jego ciała). Znajduje się w górnej części jamy brzusznej, za prawym żebrem. Leży pod przeponą, a nad żołądkiem oraz jelitami. Zbudowana jest z czterech połączonych ze sobą płatów. Około 80% masy wątroby stanowią komórki wątrobowe - hepatocyty. Biorą one udział w większości procesów zachodzących w wątrobie.
Po co nam wątroba?
Wątroba pełni w organizmie człowieka wiele bardzo ważnych funkcji, m.in.: neutralizuje różne toksyny, metabolizuje leki, wytwarza żółć potrzebną do trawienia tłuszczów, magazynuje witaminy, przekształca białka i cukry w tłuszcze, wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę, bierze udział w termoregulacji organizmu. Dlatego też, jeśli przestaje działać prawidłowo, przestaje działać prawidłowo cały organizm.
Co szkodzi wątrobie?
Alkohol, wirusy, niektóre leki, toksyny w pożywieniu (w tym pleśń, metale ciężkie) to czynniki, które mogą uszkadzać wątrobę, a właściwie komórki wątroby – hepatocyty. Do tej listy można byłoby również dopisać nadwagę, cukrzycę, stany zapalne w organizmie.
Dlaczego wątroba boli?
Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Jednak dolegliwości bólowe mogą pojawić się wskutek ucisku wątroby na sąsiadujące tkanki i błonę surowiczą, która ją otacza. Czasem też ból pozornie utrzymujący się w miejscu wątroby promieniuje z innych lokalizacji. Przyczynami „bólu wątroby” mogą być m.in. kolka wątrobowa (gdy pęcherzy żółciowy przepełniony jest żółcią, która nie może swobodnie przepływać z powodu powstałych złogów), zbyt obfity posiłek (wątroba musi wytworzyć bardzo wiele żółci i ciężej pracować, by pomóc strawić tłuszcz zawarty w jedzeniu), nadużywanie alkoholu, który prowadzi do zapalenia lub marskości tego narządu, a także zakażenia, stłuczenia lub toksyczne uszkodzenia wątroby. W każdym z tych przypadków należy skontaktować się z lekarzem, który wdroży farmakoterapię. Jednak leki to nie wszystko. Aby mieć zdrową wątrobę, trzeba też zmienić swoje dotychczasowe nawyki.
Jakie są sposoby na ból wątroby?
Aby pozbyć się „bólu wątroby” należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, a więc unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, smażonych potraw, ograniczyć spożycie cukru, zrezygnować z ostrych dań oraz produktów wzdymających. Z menu powinny zniknąć również niektóre przyprawy, np. curry, pieprz, ostra papryka, a także ocet i musztarda. Posiłki należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Istotne jest również zwiększenie aktywności fizycznej oraz redukcja masy ciała.
Należy pamiętać, że są też zioła, które wspomagają wątrobę w prawidłowym działaniu. Aby złagodzić dolegliwości bólowe związane z wątrobą, warto pić napary z ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego. Prozdrowotne działanie mają również przyprawy, takie jak: mięta, oregano, tymianek, kminek, kurkuma, majeranek, jałowiec. Wspomagają one wątrobę w procesie trawienia (przyspieszają je). Dieta wątrobowa powinna być również bogata w warzywa (najlepiej gotowane).
Ważne! Jeśli ból wątroby ma charakter jednorazowy i jest wynikiem zbyt obfitego posiłku, nie należy się zbytnio przejmować. Jeśli jednak pojawia się częściej, np. po każdym posiłku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Najczęściej kupowane leki i suplementy na wątrobę: raphacholin C 30 drażetek, herbaya ostropest plamisty zdrowa wątroba, hepatil slim.