Leki na potencję – czy są „złotym środkiem” na zaburzenia erekcji?
Wielu mężczyzn ma problemy z erekcją, ale wstydzi się o tym mówić. Szukają rozwiązania swoich problemów na własną rękę, np. kupując leki na potencję, bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. To błąd. Dowiedz się, kiedy można stosować leki na potencję, a kiedy jest to niewskazane.
Problemy z erekcją są w większości przypadków efektem innych problemów zdrowotnych i przyjmując takie leki, bez wiedzy o ich działaniu farmakologicznym, mogą sobie jeszcze bardziej zaszkodzić, maskując pierwotną przyczynę tej dolegliwości. Tymczasem szybka diagnoza i skuteczne leczenie pozwoli nie tylko poprawić kondycję w łóżku, ale również ogólny stan zdrowia.
Zaburzenia erekcji – jakie są tego przyczyny?
Aby to zrozumieć, musimy najpierw poznać przyczyny zaburzeń erekcji. Dolegliwość ta definiowana jest jako niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Problem ten – wbrew powszechnej opinii – dotyczy nie tylko mężczyzn starszych, np. po 50. roku życia, ale również dużo młodszych.
Aby mężczyzna mógł osiągnąć sprawność seksualną, muszą sprawnie działać trzy układy: hormonalny, krążenia i nerwowy. W dużym uroszczeniu działa to tak: najpierw pojawia się bodziec erotyczny (uruchamiają się wszystkie zmysły), następuje pobudzenie ośrodka erekcji w mózgu, później w rdzeniu kręgowym. Rozszerzają się tętnice i ciała jamiste prącia wypełniają się krwią. Skurcz naczyń żylnych członka, który pojawia się na końcu, utrwala erekcję.
Jeśli nie zadziała, któryś z tych elementów, pojawiają się zaburzenia erekcji. Przyczyną mogą być zaburzenia w gospodarce hormonalnej, niedrożność naczyń krwionośnych, zaburzenia pracy neuroprzekaźników w mózgu etc. Lista chorób, które mogą przyczyniać się do problemów z erekcją jest długa. Dopisać do niej można również przewlekły stres.
Zaburzenia erekcji – kiedy do lekarza?
Jednorazowe zaburzenie erekcji może zdarzyć się każdemu i o niczym nie przesądza. Jeśli jednak pojawia się częściej, należy skontaktować się z lekarzem, najlepiej pierwszego kontaktu, który zleci badania, pozwalające ustalić przyczynę tych problemów. Pomocna może być również zmiana trybu życia. Bowiem nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość czy zbyt mała aktywność fizyczna przyczyniają się do rozwoju chorób, która wpływają na sprawność seksualną mężczyzn.
Leki na potencję – brać czy nie brać?
Leki na potencję, po które najczęściej sięgają mężczyźni z zaburzeniami erekcji, mogą być stosowane, ale tylko pod kontrolą lekarza lub farmaceuty, którzy wezmą pod uwagę inne leki przyjmowane przez mężczyznę oraz stan jego zdrowia. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ wiele tych środków może wchodzić w interakcję z lekami przyjmowanymi przy innych schorzeniach, np. przy chorobach serca.
Równie ważną kwestią jest miejsce zakupu takich środków. W internecie bardzo często reklamowe są leki na potencję, które można kupić w sklepach internetowych. Nigdy nie kupuj w takich miejscach tego typu preparatów (zresztą żadnych leków). Leki na potencję kupuj tylko z legalnych, wiarygodnych źródeł, np. w aptekach internetowych lub stacjonarnych. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że kupiony przez Ciebie preparat zawiera składniki, które są deklarowane w składzie na opakowaniu.
Czym są leki na potencję?
Leki na potencję to określenie dla bardzo wielu grup preparatów, które są wskazywane przez producentów, jako wspomagające potencję lub przedłużające wzwód u mężczyzn.
Możemy je podzielić na trzy grupy:
- suplementy diety na potencję,
- produkty lecznicze na potencję dostępne bez recepty,
- leki na potencję dostępne na receptę.
Głównie ich działania polega na poprawie krążenia krwi i tym samym poprawieniu również funkcji seksualnych. A więc mają one wpływ na zaburzenia erekcji mające podłoże fizyczne, a nie psychiczne.
Suplementy diety na potencję – czy to działa?
Są to najczęściej preparaty na bazie ekstraktów z ziół i roślin, które mogą wpływać na poprawę krążenia, ale… na efekty trzeba poczekać kilka tygodni. Poprawiają one ogólną kondycję mężczyzny, ale nie działają od razu.
Bardzo często w składzie tego typu preparatów można znaleźć:
- L-argininę – aminokwas, który ma bardzo wiele właściwości zdrowotnych, m.in., rozszerza naczynia krwionośne i tym samym wspomaga erekcję,
- Żeń-szeń – to roślina, która zawiera związki z grupy saponin, łagodzące problemy z zaburzeniami popędu płciowego oraz zwiększające libido,
- Buzdyganek ziemny – również zawiera związki saponin i fitosterole, które poprawiają czynności seksualne mężczyzn,
- Korzeń maca – zawiera on liczne związki poprawiające funkcje seksualne u mężczyzn oraz libido (m.in. fitostanole, fitosterole, fitogeny, polifenole).
Produkty lecznicze na potencję (inaczej leki na potencję bez recepty)
Większość sprzedawanych na rynku leków na potencję bez recepty zawierają wardenafil lub sildenafil – substancje lecznicze stosowane m.in. w zaburzeniach erekcji (rozszerzają one naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi i umożliwia długotrwałą erekcję). Niestety substancje te, a więc i zawierające je preparaty, mają bardzo wiele przeciwwskazań. Nie mogą ich stosować m.in. mężczyźni cierpiący na schorzenia układu krążenia. Wchodzą też one w interakcję z wieloma innymi lekami.
Preparaty tego typu działają zwykle doraźnie – stosuje się je kilkadziesiąt minut przed stosunkiem.
Biorąc pod uwagę powyższe, stosowanie tych środków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, by uniknąć dodatkowych problemów zdrowotnych.
Leki na potencję na receptę
Zawierają te same substancje, co leki bez recepty. Różnica tkwi tylko w ich stężeniu. W tego typu preparatach jest ono wyższe. Do tej grupy środków zaliczamy słynne „niebieskie tabletki”. One również, jak preparaty tego typu sprzedawane bez recepty, działają doraźnie.