z krótką datą
Przedział cenowy

Tabletki na katar

Jak katar wpływa na nasze codzienne życie?

Katar to powszechna dolegliwość, charakteryzująca się zatkanym lub cieknącym nosem, jest najczęściej wywoływana przez infekcje wirusowe, choć przyczyny mogą być również alergiczne lub związane z innymi czynnikami. Objawy kataru, takie jak kichanie, ból głowy, uczucie zatkania w nosie i zmęczenie, mogą znacznie obniżyć wydajność w pracy, skupienie oraz komfort życia.

Sortuj:
Wysyłka dzisiaj
Sinudafen 50 kapsułek

Sinudafen 50 kapsułek

21.89 zł
Wysyłka dzisiaj
Allertec WZF 10 mg 7 tabletek
Wysyłka dzisiaj
Imupret 50 tabletek

Imupret 50 tabletek

28.48 zł
Wysyłka dzisiaj
Allertec WZF 10 mg 20 tabletek
Wysyłka dzisiaj
Aleric Deslo Active 5 mg 10 tabletek + Aleric Spray aerozol do nosa, zawiesina 140 dawek
Wysyłka dzisiaj
Sinugrip Zatoki 15 kapsułek
Wysyłka dzisiaj
Aleric Deslo Active 5 mg 10 tabletek
Wysyłka dzisiaj
Sinupret extract 20 drażetek
Wysyłka dzisiaj
Verbascon Zatoki 60 tabletek
Wysyłka dzisiaj
Zatogrip Forte 15 tabletek

Zatogrip Forte 15 tabletek

18.43 zł
Wysyłka dzisiaj
Allertec wapno plus 20 tabletek musujących
Wysyłka dzisiaj
Allegra 120 mg 20 tabletek powlekanych
Wysyłka dzisiaj
Zyx Bio 5 mg 7 tabletek

Zyx Bio 5 mg 7 tabletek

10.68 zł
Wysyłka dzisiaj
Sinupret 100 drażetek

Sinupret 100 drażetek

59.62 zł
Wysyłka dzisiaj
Zatoxin duo 60 tabletek (30 + 30 tabletek)
Wysyłka dzisiaj
Allertec Fexo  0,12 g 10 tabletek powlekanych
Wysyłka dzisiaj
Aleric Deslo Active 2,5 mg 10 tabletek
Wysyłka dzisiaj
Lirra Gem 5 mg 7 tabletek

Lirra Gem 5 mg 7 tabletek

3.99 zł
Wysyłka dzisiaj
Allefin Allergy,5 mg,tabl.powl.,10 tabl.
Wysyłka dzisiaj
Allertec Effect 20 mg 10 tabletek
Wysyłka dzisiaj
Sinulan Duo Forte 60 tabletek

Mechanizm powstania kataru i jego rodzaje

Katar czyli nieżyt nosa, to objaw występujący, gdy błona śluzowa nosa staje się podrażniona, prowadząc do nadprodukcji śluzu. Mechanizmy powstawania kataru różnią się w zależności od jego przyczyny, jednak podstawowym procesem jest zawsze reakcja obronna organizmu na różnego rodzaju czynniki drażniące.

  • Najczęstszą przyczyną kataru są infekcje wirusowe, takie jak te wywołane przez wirusy przeziębienia czy grypy. Infekcje te skutkują  stanem zapalnym i zwiększoną produkcją śluzu jako część odpowiedzi immunologicznej.
  • Alergiczny nieżyt nosa występuje, gdy system odpornościowy reaguje na nieszkodliwe substancje w otoczeniu, takie jak pyłki, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. W odpowiedzi na te alergeny, organizm uwalnia histaminę i inne substancje chemiczne, które powodują objawy kataru.
  • Czynniki drażniące takie jak dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza, ostre zapachy czy zmiany temperatury mogą wywołać katar poprzez podrażnienie błony śluzowej nosa.

Aby złagodzić objawy i poprawić komfort życia warto rozróżnić rodzaje kataru.

  • Najbardziej powszechny typ kataru, wywołany jest infekcjami wirusowymi często jako część symptomów przeziębienia lub grypy. Charakteryzuje się wodnistym, później często gęstniejącym śluzem.
  • Katar o podłoży alergicznym charakteryzuje się sezonowym lub całorocznym występowaniem, w zależności od rodzaju alergenu. Objawy obejmują swędzenie, kichanie oraz przezroczysty, wodnisty śluz.
  • Katar wywołany z przewlekłego zapalenia zatok występuje jako komplikacja po infekcjach wirusowych lub w kontekście alergii. Objawia się stałym uczuciem zatkania nosa, zmniejszeniem węchu i gęstym śluzem.

Jak działają tabletki na karat, i które wybrać?

Tabletki na katar są jednym z najczęściej stosowanych środków farmakologicznych w celu złagodzenia objawów związanych z nieżytami nosa. Ich skuteczność opiera się na zawartych składnikach aktywnych, które działają na różne mechanizmy odpowiedzialne za objawy kataru.

  • Redukują wydzielanie wodnistej wydzieliny i śluzu
  • Zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa ułatwiając swobodne oddychanie
  • Łagodzą dolegliwości bólowe i inne objawy towarzyszące katarowi, takie jak ból głowy czy ucisk w zatokach.

W celu zwalczenia nieżytu nosa do wyboru posiadamy preparaty oparte na składnikach pochodzenia roślinnego oraz pochodzenia syntetycznego.

  • Pseudoefedryna, fenylefryna - skutecznie redukują obrzęk błony śluzowej nosa, co prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych i ułatwienia oddychania. Działają poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przekrwienie i obrzęk.
  • Loratadyna, cetyryzyna, fexofenadyna – skuteczne w leczeniu kataru alergicznego. Blokują działanie histaminy, substancji chemicznej odpowiedzialnej za reakcje alergiczne, co przyczynia się do zmniejszenia kichania, swędzenia nosa i wodnistego wydzielania.
  • Czarny bez, beomelanina, Andrographis paniculata, korzeń pelargonii – stosowane do leczenia ostrego zapalenia zatok i kataru, poprzez działanie przeciwzapalne, zmniejszenie obrzęku oraz ułatwienie usunięcia śluzu z zatok.

Przy wyborze tabletek na katar warto zwrócić uwagę nie tylko na ich skład, ale również na przeciwwskazania i możliwe interakcje z innymi lekami. Osoby cierpiące na choroby serca, nadciśnienie, czy kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą