Decyzja o dziecku zawsze powinna być dobrze przemyślana. Podjęcie decyzji o macierzyństwie powinno skłonić kobietę do rozpoczęcia przygotowań do zajścia w ciążę, a te warto zapoczątkować nawet 12 miesięcy przed planowanym poczęciem. Wskazana jest przede wszystkim wizyta kontrolna u ginekologa i wykonanie podstawowych badań. Oprócz tego ważna jest zmiana stylu życia i rozpoczęcie suplementacji. Odpowiednie przygotowania do ciąży zwiększą szansę na zapłodnienie oraz zmniejszą ryzyko powikłań na wczesnym etapie ciąży. Poznaj cenne rady i wskazówki, jak przygotować się do ciąży.
Przygotowania do ciąży – o czym trzeba pamiętać?
Przygotowanie do zajścia w ciążę powinny obejmować takie działania jak:
- Odbycie kontrolnej wizyty u ginekologa i wykonanie zaleconych przez niego badań laboratoryjnych i ginekologicznych.
- Odbycie kontrolnej wizyty u stomatologa i wykonanie niezbędnych zabiegów.
- Stosowanie zdrowej diety oraz wystrzeganie się złych nawyków żywieniowych i używek.
- Suplementacja witamin i składników mineralnych zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
- Stosowanie regularnej aktywności fizycznej.
- Poddanie się niezbędnym szczepieniom.
- Pielęgnacja ciała z naciskiem na skórę.
- Unikanie stresu i ocena warunków pracy.
Są to najważniejsze działania, jakie należy podjąć, aby dobrze przygotować swój organizm do ciąży.
Wizyta u ginekologa i stomatologa
Na początek warto wybrać ginekologa, który będzie sprawował opiekę nad kobietą od momentu starań o dziecko aż do porodu. Podczas wizyty przedkoncepcyjnej specjalista zbiera szczegółowy wywiad dotyczący m.in. regularności cyklów miesiączkowych, przyjmowania leków na stałe, występowania chorób genetycznych i przewlekłych w rodzinie czy charakteru pracy zawodowej. Kolejny krok to przeprowadzenie badania ginekologicznego oraz obrazowego (USG) narządu rodnego. Następnie kobieta najczęściej kierowana jest na badania laboratoryjne krwi i moczu.
Wizyta u ginekologa w ramach przygotowań do ciąży ma na celu przede wszystkim ocenę stanu zdrowia, wyłapanie wszelkich problemów zdrowotnych i wyleczenie ich przed zajściem w ciążę.
Bardzo ważna jest też odbycie wizyty kontrolnej u stomatologa i wyleczenie ewentualnych zmian próchnicznych czy chorób przyzębia. Niewyleczone mogą stać się bowiem przyczyną miejscowych i wtórnych zakażeń, co w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla płodu i ciąży.
Właściwe odżywianie i suplementacja
Przed zajściem w ciążę warto skontrolować swoją masę ciała. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, mogą utrudniać zajście w ciążę. Jeśli pojawi się taka konieczność, w ramach przygotowań do ciąży warto znormalizować masę ciała. Pomoże w tym zdrowa, odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb organizmu dieta. Prawidłowy sposób żywienia zapewni podaż odpowiednich ilości składników odżywczych oraz kalorii.
Dobrze zbilansowana dieta jest podstawym źródłem witamin i mikroelementów dla przyszłej mamy. Jest jednak jeden składnik, który należy zacząć suplementować przed zajściem w ciążę, a jest nim kwas foliowy. Kwas foliowy powinna przyjmować także kobieta w ciąży. Uzupełniana powinna być także witamina D, jeśli występują jej niedobory, co jest dość powszechne.
Dostępne są gotowe zestawy witamin, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla przyszłej mamy w odpowiednich dawkach. Warto po nie sięgnąć szczególnie w razie niedoborów.
Regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu
Kobietom prowadzącym siedzący tryb życia w ramach przygotowań do ciąży zaleca się wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Mówi się, że ruch to zdrowie i jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Aktywność fizyczna poprawia ogólną sprawność organizmu i pomaga sprawować lepszą kontrolę nad wagą. Regularne ćwiczenia poprawiają kondycję, co będzie mieć znaczenie później w czasie ciąży. Wzmacniają się poszczególne mięśnie, a sylwetka wygląda lepiej.
Zalecane są tak naprawdę wszystkie aktywności, jeśli tylko lekarz nie widzi ku nim żadnych przeciwwskazań. Jeśli jednak do tej pory było się ze sportem na bakier, na początek warto wprowadzić regularne spacery. Później można zapisać się na jogę lub pilates, zacząć uprawiać jogging, pójść na siłownię czy zacząć chodzić na basen.
Należy ponadto unikać stresu i zapewnić sobie odpowiednie środowisko w miejscu pracy. Stres jest poniekąd wpisany w nasze życie, przez co nie zawsze da się go uniknąć. Jeśli zatem nie da się go wyeliminować, trzeba nauczyć się lepiej z nim sobie radzić lub skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, który pomoże nad nim zapanować.
Obowiązkowe szczepienia
Ogólne zalecenia są takie, aby wszelkiego rodzaju szczepienia przeprowadzić jeszcze przed zajściem w ciążę, ponieważ jest ona przeciwwskazaniem do podania wielu szczepionek. Przykładowo szczepienie przeciwko różyczce powinno być przeprowadzone kilka miesięcy przed poczęciem dziecka.
Najważniejsze z punktu widzenia przyszłej ciąży są szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, ponieważ mogą one prowadzić do zakażeń, a te natomiast do powikłań. Wśród powikłań takich infekcji znajdują się wady płodu, poronienie, poród przedwczesny, czy nawet zgon wewnątrzmaciczny dziecka.
Rekomendowane szczepienia dla kobiet przed planowaną ciążą to przede wszystkim te przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, grypie, ospie, różyczce i śwince. O poradę w kwestii szczepień w okresie przygotowań do ciąży oczywiście zawsze warto też zapytać lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.