Autor: mgr farm. Natalia Kowalewska 

Upławy to wydzielina z pochwy, która ma postać przezroczystego lub białawego i wypływającego płynu. Upławy same w sobie są normalnym zjawiskiem. Uwagę powinny zwracać zmiany dotyczące ich ilości, konsystencji, a także koloru lub zapachu. Mogą wskazywać na infekcję lub inny problem związany z prawidłowym funkcjonowaniem stref intymnych i zdrowiem kobiety. W takim razie, na co zwracać uwagę w kontekście upławów?

Podstawowe informacje na temat upławów

Wiemy już, że upławy to wydzielina z pochwy, która jest przezroczysta lub ma biały kolor. Jest produkowana przez macicę, szyjkę macicy i pochwę. Wytwarzają wydzielinę, która składa się głównie z komórek i bakterii.

Stanowi pomoc w oczyszczeniu i nawilżeniu pochwy, a także zwalcza złe bakterie i infekcje. Warto podkreślić, że to naturalny i w pełni normalny proces. Uwagę powinna zwracać ewentualne zmiany w wydzielinie. Mogą być oznaką infekcji lub choroby.

Upławy pojawiają się u kobiet w różnej ilości. U niektórych z nich występują w dużej ilości, z kolei u innych w mniejszej. Alarmujące powinny być nieprawidłowości związane z wydzieliną z pochwy – kolorem, konsystencją, zapachem lub różnicą okresowej ilości wytwarzanego płynu w porównaniu ze standardowym. Dobrą wiadomością dla kobiet jest to, że niezdrowe upławy można leczyć przy użyciu powszechnie dostępnych leków.

Jak wyglądają standardowe upławy?

Standardowa wydzielina z pochwy powinna być przejrzysta lub mieć biały kolor. W zwykłych warunkach nie emituje również przykrego zapachu, a grubość zmienia się podczas cyklu miesiączkowego.

Prawidłowa tekstura i ilość upławów

Tekstura może mieć konsystencję od wodnistej, po lepką, gęstą i pastowatą. Głównym czynnikiem wpływającym na zmiany są hormony. Jednak za inną fakturę może też odpowiadać infekcja. Gdy się pojawi, konsystencja upławów może przybrać zbitą lub spienioną strukturę, której dodatkowo towarzyszy swędzenie i zmiana koloru.

Ilość produkowanych upławów zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. W niektórych przypadkach jest go mniej, w innych więcej. Największy wpływ mają na to takie czynniki jak ciąża, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy owulacja. Uwagę powinny zwracać przede wszystkim nagłe zmiany w ilości wydzieliny z pochwy.

Właściwy zapach i kolor wydzieliny z pochwy

Upławy mogą mieć zapach, jednak nie powinien być intensywny i nieprzyjemny. Jeśli poczujesz rybi zapach lub inną, przykrą woń, może to oznaczać, że masz infekcję pochwy.

W kontekście koloru, wydzielina z pochwy może być uważana za zdrową, jeśli ma przezroczysty, mlecznobiały lub białawy odcień. Uwagę powinna zwrócić ciemnożółta, brązowa, zielona lub szara wydzielina z pochwy.

Przyczyny niestandardowych upławów

Można wymienić kilka najczęściej pojawiających się powodów przy niestandardowej wydzielinie z pochwy, czy to w związku z nieprawidłową teksturą, ilością, zapachem czy kolorem.

Nieprawidłowe upławy mogą być spowodowane, na przykład zakażeniem pochwy. W takim przypadku przyczyną jest najczęściej zakażenie drożdżakowe, Niestandardowa wydzielina z pochwy jest też skutkiem reakcji organizmu na ciało obce, na przykład zapomniany tampon lub pozostała prezerwatywa. Procesy obronne organizmu mogą też uznać za niepożądany obiekt substancje takie jak mydło czy środek plemnikobójczy.

Budzące uwagę upławy są niekiedy związane ze zmianami zachodzącymi po menopauzie. Mogą powodować suchość pochwy, szczególnie podczas seksu, a także produkować wodnistą wydzieliną z pochwy.

Kiedy udać się do lekarza?

Interwencja lekarza będzie konieczna w przypadku, gdy pojawiające się upławy będą mogły oznaczać infekcję. W takiej sytuacji wydzielina z pochwy powoduje swędzenie lub obrzęk. Ma, wspomniany już, nieprzyjemny i rybi zapach, a także niestandardowy kolor, na przykład zielony żółty lub szary. Do lekarza warto się udać również wtedy, gdy upławy zaczynają wyglądać jak ropa lub twaróg. Oznaką infekcji może być też ból w miednicy lub podczas oddawania moczu.

Jak dbać o higienę pochwy, żeby uniknąć infekcji?

Jest kilka sposobów na to, żeby uniknąć infekcji i problemów związanych z nieodpowiednio wyglądającą i pachnącą wydzieliną z pochwy. Po pierwsze, warto używać łagodnego mydła i wody w trakcie czyszczenia okolic sromu. Wykonywanie tego raz dziennie powinno wystarczyć do utrzymania pochwy w czystości. Należy też pamiętać, że narząd naturalnie zapewnia sobie czystość za sprawą bakterii. Utrzymują one kwasowość pochwy, co zapobiega niekontrolowanemu rozwojowi mikroorganizmów i grzybów.

Dbając o higienę miejsc intymnych, kobiety nie powinny używać perfumowanych mydeł, żeli i chusteczek lub innych produktów z tej grupy. W miarę możliwości należy również unikać noszenia obcisłej bielizny, kostiumów kąpielowych lub pozostałych elementów garderoby, które są przepocone. Warto też pamiętać, aby wycierać się od tyłu do przodu. Dzięki temu bakterie z odbytu nie przedostaną się do pochwy. To wszystko powinno sprawić, że ryzyko pojawienie się niepokojących upławów i infekcji radykalnie zmaleje.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz inne zmiany w wydzielinie lub jeśli towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból lub swędzenie. Po konsultacji zapewnij sobie dostęp do odpowiednich środków, które pozwolą Ci uporać się z problemami. Do produktów, które służą do zapobieganiu zaliczają się, na przykład kapsułki, globulki, żele i kremy łagodzące objawy infekcji. Wśród najczęściej wybieranych artykułów znajdują się m.in.: Canditon globulki dopochwowe 10 sztuk, czy krem Clotrimazolum Aflofarm. Warto też nabyć test na infekcje intymne, który pozwoli upewnić się co do przyczyny nieprawidłowej formy upławów.